Koolitumisest

KoolitusViimastel aastatel on päris palju põnevaid koolitusi ette tulnud, olen neid just sel eesmärgil jaganud sotsmeedias ja erinevates listides, et rohkem asjast huvituda võivaid inimesi saaks selle info kätte. Mõningaid koolitusi olen ka ise korraldanud ja turundanud. Lisaks kogemused mentorklubist, kus osalemine toob alustavale ettevõtjale nö. koju kätte sarja väga kasulikke koolitusi Eesti parimatelt koolitajatelt just ettevõtluse teemadel.

Mida ma märkan, on see, et ei osata väärtustada enesekoolitamist. Põhjusi ei oska öelda, kuid siin võib olla neid mitmeid. Kõige levinum on see, et pole aega.

Samas on olemas ka tõesti see võimalus, et kanname kooliajast (kes kaugemast, kes lähemast) kaasas suhtumist, et õppimine on vaid hinde saamiseks? Või siis teisalt arvamus, et me teame juba kõike. Või tundub koolituse eest küsitav tasu liiga kõrge?

Mis on kõrge hind? Ma sain ise väga hea näite osaliseks (just hinna mõistes) mõned aastad tagasi Kreetal puhates. Olime läbisõidul ühes külakeses, kus kohalikud müüsid väikeses põiktänavas kohalikke tooteid. Ühe ukse peal istus üks vanem naine ja hoidis käes heegeldatud linikut. Ta palus, et ostke see palun ära, hind on 3 €! Idee järgi polnud meil ilmaski seda linikut vaja ja selle teadmise pealt naeratasin naisele ja kõndisime edasi.

Ta hüüdis järgi, et ainult 3 eurot! See on teile kohvitassi hind! Meile aga väga suur raha.

Selle peale tirisin ma oma mehe kättpidi nende naiste juurde tagasi. Läksime poekesse sisse ja saime jutu peale. Heegeldajaks oli see vanem naine, kelle tütar suutis inglise keeles rohkem rääkida. Ostsin peale selle liniku sealt ka suveniirid oma vanematele ja palusin ka luba neid pildistada. Kauba peale saime kohalikust elust- olust infot ja teedki juua. Lõpuks jätsime sinna üle 20 €, kuid olime saadud kogemuse eest väga tänulikud.

Ma võtsin sealt endaga kaasa selle, et alati, kui mulle tundub, et mingi hind on kõrge, siis ma mõtlen, et millega võrreldes. Eriti olen ma selle hinnavõrdluse teema toonud just enesekoolitamise osas teemaks. Kas 20 € on kõrge hind? Millega võrreldes? Kui meie pere poekorvi keskmiseks hinnaks on 30 €, siis enesekoolituseks on 20 vägagi mõistlik. Pealekauba jäävad mulle ka need teadmised ja oskused, mida koolitus pakub. Selle abil saan ma targemaks, oskan oma teenuseid paremini sättida ja läbi selle saab kas tõhusamalt müüa või rohkem raha küsida. See 20 € tuleb peagi tagasi. Kuhjaga.

Kõige ohtlikum suhtumine on minu arust see, kui öeldakse, et me oleme niimoodi siiamaani hakkama saanud, ei ole vaja meil mitte midagi.

Olgem avatud kõigele uuele, teistmoodi asjale lähenemisele, juurdeõppimisele. Selge on see, et kõik konkureerivad omavahel tööjõuturul ja ettevõtluses, kui aga oma teadmistepagasit või teenust ei arendata, siis ükspäev tuleb hetk, kui meie kvalifikatsioon või tootekõver hakkab allapoole suunduma. Siis ei ole ei riik, ega valitsus süüdi, ikka meie ise :)

Võidab see, kes on hakkajam, avatum, valmis muutama ja arenema. Nii on :)

 

facebookfacebook